Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Hotel Randers og tilknyttede selskaber leverer i 2025 et resultat før skat på ca. 6,4 mio. kr., tæt på rekordresultatet året før.

Ifølge bestyrelsesmedlem Anders Thoustrup afspejler resultatet fremgang på tværs af hotel, restaurant og baraktiviteter.

Siden renoveringen i 2017 er driften moderniseret, samtidig med at de historiske rammer er bevaret. Nye initiativer som Hornsleth Cocktails & Wine, sommerrestaurant og arrangementer i baggården har bidraget.

Ved årsskiftet tiltrådte Tom Boye som direktør. Tom Boye har tidligere været direktør på Ruths Hotel i Skagen.

Anders Thoustrup peger på, at ny ledelse og stærk organisation giver gode muligheder for vækst. Hotel Randers er fondsejet, og overskuddet reinvesteres i drift og udvikling. Hotellet beskæftiger omkring 70 medarbejdere.

Læs hele historien på LinkedIn

Danske Hoteller skal på jagt efter ny topchef

Danske Hoteller skal finde en ny adm. direktør, efter at Nina Carlslund og bestyrelsen har indgået en gensidig fratrædelsesaftale. Bestyrelsesformand Erik Sophus Falck overtager den daglige ledelse, mens arbejdet med at finde en afløser går i gang.

Nyt luksusresort i Tisvildeleje rykker et skridt nærmere

Gribskov Kommune har sat gang i planarbejdet for en omfattende udvikling af Sankt Helene i Tisvildeleje. Projektet omfatter omkring 300 hotelværelser og ferieenheder med cirka 1.000 sengepladser samt restaurant, spa, wellness og konferencefaciliteter.

Ny direktør til AC Hotel Bella Sky Copenhagen

Teit Meier Hansen tiltræder 10. september som General Manager for AC Hotel Bella Sky Copenhagen. Han kommer med mere end 20 års erfaring fra hotel og hospitalitybranchen og får ansvaret for et af Bellagroups tre københavnske hoteller.

Log ind