Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Debatten om madmoms er blusset op i Norge forud for valget til Stortinget den 8. september.

Fødevareminister Cecilie Myrseth har afholdt gentagne møder med dagligvarekæderne Norgesgruppen, Coop og Rema, men kritiseres for manglende handling.

Emnet fylder i valgkampen som et direkte svar på stigende fødevarepriser, som også har skabt debat i Danmark.

Ifølge oppositionspolitiker Abid Raja har alle tre aktører givet tilsagn om lavere priser, hvis momsen på frugt og grønt fjernes.

Flere partier har foreslået konkrete tiltag. Fremskridtspartiet ønsker en halvering af momssatsen fra 15 til 7,5 pct., mens Venstre vil sænke momsen til nul – i første omgang kun for frugt og grønt.

Der er enighed om, at en sådan ændring skal følges af dokumenteret prisfald og ikke øgede fortjenester hos kæderne.

Læs hele historien på FødevareWatch

Minister giver millionløft til Michelin-markedsføring

Danmark er vært for Michelin-uddelingen igen i 2026, og nu afsættes 2,5 mio. kr. til at markedsføre begivenheden internationalt. Minister Morten Dahlin vil bruge stjernerne til at trække turister ud i hele landet.

Log ind