Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Michael Koch og Lasse Koch har åbnet deres nye restaurant Opulent i Aarhus. De to kokkebrødre er kendt fra blandt andet Det Glade Vanvid og har mere end 25 års erfaring fra branchen. Det skriver Århus Stiftstidende.
I første omgang var det planen, at restauranten skulle hedde Snysk og fokusere på frokostservering, men både navn og koncept er ændret.
Nu byder Opulent på a la carte til både middag og aften, hvor retterne spænder fra hummersuppe og fisk- og skaldyrsvafler til oksetatar og citrontærte.
Brødrene lægger vægt på at servere mad uden dogmer – men med sans for detalje og humor, præget af deres sønderjyske baggrund. Det afspejler sig blandt andet i menuens Sønderjyske Solæg.
Ifølge Michael Koch handler det om mad, der samler folk og vækker glæde. Restaurantens uformelle tilgang skal give gæsterne lyst til at komme igen og igen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
Ny frist for kollektivt søgsmål mod Booking.com
30-07-2025
-
Turismetrends: Sådan rejser europæerne i 2025
30-07-2025
PRESSEKLIP
-
Bellagroup har udpeget ny direktør
30-07-2025
-
Fusion og rebranding præger resultat hos Core Hospitality
30-07-2025
-
Ny hotelchef skal styrke Copenhagen Plaza efter renovering
30-07-2025
-
Minister: Møns Klint kan tiltrække flere turister
30-07-2025
-
Green Key skaber øget interesse for Hotel Pejsegården
30-07-2025
-
TV2-serie vækker historisk interesse og løfter museum i Jelling
30-07-2025
-
Elever imponerer med sommerrestaurant på Severin
30-07-2025
-
Kraftigt regnvejr lukkede BonBon-Land i to dage
30-07-2025