Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Efter flere års udvikling åbner Egtvedpigens Verden den 6. juni. Det nye museum tager udgangspunkt i fortællingen om Egtvedpigen, der blev fundet i en gravhøj nær Egtved i 1921, og som har bidraget med vigtig viden om bronzealderen.
Museet er udviklet af Vejlemuseerne og er opbygget som en oplevelse, hvor både indendørs udstillinger og det omkringliggende landskab indgår. Besøgende kan bevæge sig gennem fem zoner med fokus på Egtvedpigens liv og tiden, hun levede i.
Egtvedpigens Verden er en del af en større indsats for at udvikle turismen langs Hærvejen. Ud over museet etableres et formidlingssted på Haraldskær Avlsgård, mens Anesminde ombygges til samlingssted for turister, cyklister og vandrere.
Nordea-fonden har støttet projekterne med 45 mio. kr., heraf 30 mio. kr. til det nye museum. Samtidig arbejder Egtved Udviklingsråd på tiltag, der skal få gæster til at opholde sig længere i området.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
To nye profiler i HORESTA Arbejdsgivers bestyrelse
29-05-2026
-
Nimb kåret som årets hotel i Danmark
29-05-2026
-
Moderaterne vil løfte turismen i økonomisk debat
29-05-2026
-
Hotel i Horsens får DGNB guld-certificering
29-05-2026
-
Varde satser stort på kunst og turisme
29-05-2026
-
Søvnturisme vinder frem blandt danskerne
29-05-2026