Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Marselis Hotel i Aarhus har fået nye ejere. Det er Anders Holch Povlsen, som gennem selskabet Heartland i samarbejde med ejendomsfirmaet Kilden & Hindby har købt hotellet af Scandinavian Hotels.

Hotellet har 155 værelser, konferencefaciliteter og en enestående placering ved bugten og skovene syd for Aarhus. Selskaberne udtrykker i en pressemeddelelse et ønske om at bevare hotellets særlige karakter og betydning for byen. Arkitektonisk blev bygningen opført i 1967 af Friis og Moltke, og den har siden haft en central plads i byens hotelhistorie. Købssummen er ikke offentliggjort.

Læs hele historien på B.T.

Nyt femstjernet hotel åbner i Hornbæk

Efter flere års ombygning åbner Cori Hornbæk Hotel for overnattende gæster 25. september. Det femstjernede hotel får 77 værelser og suiter samt fem townhouses, mens bar, restaurant og spa åbner i løbet af oktober.

25 Hours løfter belægning og priser i København

25 Hours Hotels Copenhagen havde denne sommer fremgang i både belægning og gennemsnitlige værelsespriser på kædens to hoteller i København. Også i april og maj voksede belægningen sammenlignet med samme periode sidste år.

HORESTA efterlyser bedre kontrol med skyggehoteller

Regeringen vil begrænse ulovlig udlejning på såkaldte skyggehoteller i København. HORESTA mener, at forslaget ikke sikrer den nødvendige kontrol, fordi det ikke indeholder krav om registrering og indberetning af udlejningsdage.

Log ind