Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Byggeriet af et helt nyt hotel, der bliver det største på Lolland-Falster, er gået helt efter planen for nu kan Aiden by Best Western officielt slå dørene op. Det skriver Folketidende.dk.
Hotellet har 131 værelser, og for ejerne, CIC Hospitality, er placeringen den helt rette, selv om Holeby i juni mistede sin skole, og byen også har mistet sin ene dagligvareforretning.
CIC Hospitality købte i 2022 størstedelen af den tidligere sukker- og papirfabrik i Holeby af Martin Skibsted, og målet var fra starten at udvide hotellet i den historiske bygning.
Det nye hotel er bygget i moduler, som er blevet fragtet til Holeby. Det er en metode, som ikke udsætter byggeriet for vind og vejr i den første fase, hvor modulerne fremstilles i rene og tørre omgivelser. Samtidig giver modulbyggeri også langt mindre affald. Endelig er processen hurtig og effektiv.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Tivoli øger omsætningen trods lavere resultat
14-08-2026
-
Trykte turistguides hitter igen hos gæsterne
14-08-2026
-
Flere turister løfter sommeren i Aarhus-regionen
14-08-2026
-
Ankestyrelsen trækker udtalelse efter behov for afklaring
14-08-2026
-
Nyt Aarhus-hotel skaber 150 arbejdspladser
14-08-2026
-
Picasso trækker flere gæster til Aalborg museum
14-08-2026
-
Internationalt: Roomservice kan rumme et stort uudnyttet omsætningspotentiale
14-08-2026