Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Den spanske storby Barcelona gør det. Det samme gælder for Frankrigs hovedstad, Paris. Og i april indførte den italienske havneby Venedig det så på udvalgte dage.

Der er tale om turistskat. Et beløb, som fastsættes og administreres af kommunen og opkræves via overnatningsstederne. Det skriver Politiken.

Og sådan en vil Københavns Kommune også have lov til at opkræve. Derfor stillede SF sammen med Enhedslisten og Alternativet i efteråret et forslag om en turistskat i København. Forslaget blev vedtaget i Borgerrepræsentationen, men da det kræver lovhjemmel fra Christiansborg, blev forslaget sendt videre til erhvervsminister Morten Bødskov (S).

Men han svarede klart nej.

Brancheorganisationen HORESTA bakker om det nej, da de er modstander af en turistskat.

Læs hele historien på politiken.dk

Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense

Frygten for egeprocessionsspindleren – bedre kendt som ”larven fra helvede” får danske turister til at aflyse ophold og oplevelser i Odense. Flere turismeaktører understreger dog, at de ikke har været berørt af larven og frygter, at situationen skader byens omdømme.

København kåret som verdens bedste by

København indtager for andet år i træk førstepladsen på en international rangliste over verdens mest attraktive byer at leve i. Placeringen understøtter byens internationale position som destination for både turister og erhverv.

Log ind