Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

King Food Danmark, selskabet bag Burger King, har fem år i træk med negativ bundlinje og er faldet bagud i forhold til konkurrenten McDonalds på restauranter og omsætning. 

Siden er ambitionen sat af de østrigske ejere, der købte rettighederne til Burger King i hele Skandinavien med omkring 250 restauranter for små fire år siden: Omsætningen skal hæves fra ca. 700 mio. kr. til en milliard kr. inden udgangen af 2025. Det skriver Fødevarewatch.dk.

I slut november 2022 blev Carsten Lambrecht så hyret til opgaven.

”Min opgave har det første år været at lære alle vores franchisetagere at kende, fundet ud af, hvad de kan, og så at sørge for, at der er en lige høj service over hele linjen, så gæsten altid oplever samme niveau,” fortæller han.

Læs hele historien på fødevarewatch.dk – kræver login

Mikkeller vender tab til rekordoverskud

Mikkeller er tilbage i plus efter flere år med underskud. Bryggeriet vil nu satse på franchise og international ekspansion med ambition om markant vækst.

Rekordår for Hotel- og Restaurantskolen

Hotel- og Restaurantskolen i København leverer rekordomsætning og overskud, selv om planerne om et nyt skolebyggeri er blevet opgivet. Skolen vil nu udvide uddannelser og efteruddannelse.

Log ind