Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Der er brug for et større livtag med den lille burgerkæde Grillen Burgerbar. I selskabet bag kæden, Grillen Group, viser det nye årsregnskab et stort minus på 12,3 millioner kroner for 2022/23 efter et underskud på 2,5 millioner kroner året før. Det skriver Fødevarewatch.dk
Det har sendt egenkapitalen i minus med otte millioner kroner og nødvendiggjort en ny plan for kæden.
”Efter balancedagen er der igangsat en gennemgribende omstruktureringsplan og ny strategi henblik på at afvikle enkelte urentable restauranter. Den nye strategi skal skabe et bedre fundament for udvikling af de tilbageværende restauranter,” skriver ledelsen i beretningen, hvor man betegner resultatet som værende utilfredsstillende.
I regnskabet understreges udfordringerne med, at planerne afhænger af, at selskabet får opretholdt og forbedret aftaler med ”udlejere, leverandører mv.”, for at den nye strategi kan nå i mål, og der kan skabes en sund forretning.
Læs hele historien på fødevarewatch.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Danske Hoteller øger omsætning og overskud
13-03-2026
-
Morten Dahlin håber at fortsætte som turismeminister efter valget
13-03-2026
-
2025 blev et rekordår for Københavns Lufthavn
13-03-2026
-
Nyt kunstmuseum i Thy på international Time-liste
13-03-2026
-
Hotel Kongens Ege gør klar til genåbning
13-03-2026
-
Kontrolkampagne fra Fødevarestyrelsen: Fokus på mærkning af fisk
13-03-2026