Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Traditionen tro er prisen for Danmarks bedste bøfsandwich blevet uddelt i årets første måned. Det blev den forsvarende mester Jimi Boye Bach Jensen fra Café Ella i Horsens, der for andet år i træk kan bryste sig af at være landets bedste til at lave den sovseindsmurte bolle med bøf og garniture. Det skriver AvisenDanmark.dk.
Hvert år siden 2012 har entusiasterne således kørt landet tyndt i jagten på Danmarks bedste bøfsandwich, som de offentliggør for deres 15.000 følgere på Facebook.
“Siden Café Ella vandt i 2022, har de opgraderet kødsammensætningen, så den siden forsommeren har bestået 50/50 af jersey- og limousinekvæg - begge opfostret og slagtet lokalt, lige uden for Horsens. Når kødet så ender som en "gammeldaws hakkebøf" på panderne i det lille café-køkken, så er det her, at klassen virkelig vises: Perfekt mørk stegeskorpe med lidt knas, velkrydret - og med fugtigt lyserødt indtræk,” siger Lasse H. Görlitz, der er formand for dommerpanelet.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Rekordår for beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen
24-02-2026
-
Strawberry udpeger ny HR-direktør: Har tidligere arbejdet i Danmark
24-02-2026
-
HORESTA bakker op om ensartede affaldsregler
24-02-2026
-
Dansk Folkeparti vil skrotte kildesortering efter debat om affaldsgebyrer
24-02-2026
-
Brøchner Hotels åbner suitekoncept i Carlsberg Byen
24-02-2026
-
HORESTA: En hovedstad må gerne kunne høres
24-02-2026
-
Historisk herregårdshotel til salg for 27 mio. kr.
24-02-2026