Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Det har givet genlyd i hele Danmark, at Restaurant Domæne og flere andre, nyere restauranter mandag blev tildelt en stjerne i den kommende Michelinguide.

En af dem, som naturligvis bemærkede det, var Ole Troelsø, der er madanmelder og gastronomiredaktør på Dagbladet Børsen.

”Det er jo vanvittig flot. Jeg anmeldte Domæne sidste år, og jeg kunne klart se ambitionerne, men jeg havde ikke troet, at de ville komme til fadet så hurtigt”, siger Ole Troelsø til Herning Folkeblad.

Han kalder indretningen af restauranten for helt enestående.

Mikkeller vender tab til rekordoverskud

Mikkeller er tilbage i plus efter flere år med underskud. Bryggeriet vil nu satse på franchise og international ekspansion med ambition om markant vækst.

Rekordår for Hotel- og Restaurantskolen

Hotel- og Restaurantskolen i København leverer rekordomsætning og overskud, selv om planerne om et nyt skolebyggeri er blevet opgivet. Skolen vil nu udvide uddannelser og efteruddannelse.

Log ind