Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
For tredje år i træk måtte ejeren bag restaurantkæden Jensens Bøfhus, Jensen’s Food Group, i 2022 tage sig til takke med et tocifret millionunderskud efter skat, skriver Fødevarewatch.
Minus 60,7 mio kr. lød den endelige bundlinje på sidste år – knap det dobbelte af underskuddet for 2021.
Resultatet bringer det samlede tab for Jensen’s Food Group-koncernen op på 134 mio. kr. for de sidste tre regnskabsår.
”2022 har i nogen grad været påvirket af efterdønninger af Covid 19 med nedlukning og restriktioner af koncernens aktiviteter samt råvareprisstigninger og inflation som følge af krigen i Ukraine, hvilket har påvirket koncernens indtjening, da man ikke har kunnet dække alt via prisstigninger,” lyder forklaringen fra ledelsen i regnskabet.
Resultatet, der kaldes ”stærkt utilfredsstillende”, betyder, at egenkapitalen i selskabet går i et minus på 6,8 mio. kr. ved årets udgang. I starten af 2022 lå den i et plus på 10,8 mio. kr.
Læs hele artiklen på fodevarewatch.dk
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Arp-Hansen Hotel Group sætter omsætningsrekord i 2024
02-05-2025
-
Hotel Fjordgaarden vender udviklingen med millionoverskud
02-05-2025
-
Dansk hotelkæde: Driftsdirektører får nye roller
02-05-2025
-
Stjernekok fra Søllerød Kro med i kulinarisk topmøde på Bornholm
02-05-2025
-
VisitDenmark undersøger Greenpeace-kampagne for brud på ophavsret
02-05-2025
-
Fødevarepriser stiger igen
02-05-2025
-
Billund Lufthavn mærker Ryanairs farvel med stor passagernedgang
02-05-2025
-
Årets dygtigste håndværkere hædres på Københavns Rådhus
02-05-2025