Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
I dag (tirsdag, red.) åbner Restaurant Koan med en koreansk inspireret tasting menu ved den københavnske havnefront efter to succesfulde pop-ups. Det skriver Migogkbh.dk.
Bag restauranten står Kristian Baumann, der tidligere var på gourmetrestauranten 108.
I tæt på tre år har Baumann og hans hold arbejdet på at forfine udtrykket og dykke længere ned i traditionelle teknikker og smagsindtryk for bedre at kunne forstå deres rejse.
“De sidste syv år er min nysgerrighed på mit fødeland Sydkorea blevet stærkere og i den forbindelse har jeg prøvet at drage ud på opdagelse i landet for at lære mere om kultur, historie, mennesker og traditioner,” siger Kristian Baumann og fortsætter:
At gå på opdagelse i gadekøkkenerne, templerne, barbecue-kulturen og det royale køkken er noget, som Kristian vil tage med sig resten af livet.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA: Danskernes julevaner er i bevægelse
28-12-2025
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Hotelstop i Indre By i København er kortsigtet og skadeligt
28-12-2025
-
Anders Holch Povlsen overtager ikonisk Aarhus-hotel
28-12-2025
-
Brandramt hotel melder ud: Genåbner i 2026
28-12-2025
-
Hotel dropper den klassiske julegave til medarbejderne
28-12-2025
-
Stort hotel i Korsør solgt efter to år på markedet
28-12-2025
-
Hotelbranchen klarer sig godt trods stigende omkostninger
28-12-2025
-
Airbnb under pres: Danskerne er delt i synet på udlejning
28-12-2025