Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Når krisen kradser, må alle midler tages i brug - også de noget mere utraditionelle. Og med udsigt til en fordobling af hotellets kommende el-regning, var det netop også, hvad de gjorde på Hotel Koldingfjord, skriver JV.dk.
I slutningen af august sendte administrerende direktør Peder J. Madsen således en mail ud med en konkurrence til hotellets samtlige 126 medarbejdere med ordlyden: "El-priserne er på himmelflugt, og det rammer os alle hårdt på økonomien, så vi har brug for alle gode idéer til, hvordan vi på Hotel Koldingfjord kan få strømforbruget ned – uden at forringe kvalitetsoplevelsen".
Konkurrencen gik ud på, at medarbejderne skulle komme med deres bedste spareråd til, hvordan hotellet kunne reducere sin el-regning. Til gengæld ville medarbejderen med det bedste råd blive belønnet med at få betalt husstandens el-regning for september.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
Styrk din ESG-rapportering med ESG Monitor
05-12-2025
PRESSEKLIP
-
Vejle får nyt hotel med 87 værelser
05-12-2025
-
Udeblivelser koster københavnsk restaurant 150.000 kr.
05-12-2025
-
Danske Hoteller fejrer 35 år med fokus på lokal forankring
05-12-2025
-
Ny aftale med Forsvaret sikrer fremtiden for Aarhus Airport
05-12-2025
-
Nordsjællandsk grillkæde åbner nyt spisested
05-12-2025
-
Politikere drømmer om festivalplads og kæmpearena i København
05-12-2025
-
Ny formand skal styrke madkulturen i Danmark
05-12-2025
-
Delte meninger om autocampere i turismeerhvervet
05-12-2025