Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Dankort hæver fra 1. april priserne for at modtage betalinger i fysisk handel med 10 pct. Prisjusteringen skal finansiere en række nye funktioner, der skal fremtidssikre kortet.
Blandt initiativerne er Dankort med saldokontrol, så unge under 18 år kan bruge kortet, samt udviklingen af Dankort som erhvervskort målrettet virksomheder. Derudover arbejdes der på integration i flere mobile wallets, så Dankort kan anvendes bredere på mobilen.
Trods prisstigningen fremhæves Dankort fortsat som en omkostningseffektiv løsning sammenlignet med alternative betalingsmetoder.
En stigende brug af Dankort, særligt via Apple Pay, kan samtidig bidrage til at flytte betalinger fra internationale kort til Dankort og dermed reducere virksomhedernes samlede omkostninger til kortbetalinger. På Dankort.dk kan virksomheder se de nye priser og beregne egne omkostninger.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Hoteller forventer stærk sommersæson
21-05-2026
-
Nye EU-regler skal stramme Airbnb-kontrol
21-05-2026
-
Google vil gøre restaurantbooking til del af søgetjeneste
21-05-2026
-
Politikere: Hoteller skal sprede turismen i København
21-05-2026
-
København rykker op: Nu blandt verdens førende kongresbyer
21-05-2026
-
HORESTA: Ny minister skal færdiggøre reformspor
21-05-2026
-
Airbnb udvider med biludlejning og dagligvarer
21-05-2026
-
Optimeet sætter ny rekord for deltagelse
21-05-2026
-
Danmark henter guld og sølv ved Worldchefs-konkurrencer
21-05-2026