Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det vrimlede med gæster med penge mellem hænderne på Falsled Kro i 2021, og det har sat sit præg på det netop offentliggjorte regnskab for året. Kroen, der putter sig i den sydsfynske landsby Falsled, præsterede i året at slå rekord på resultatet, der endte på 3,7 mio. kr. mod 2,9 mio. kr. året før. I samme periode steg ebitda fra 4,9 mio. kr. til 6,1 mio. kr., skriver FødevareWatch.dk.
Direktør og køkkenchef Kasper Hasse forklarer fremgangen med på den ene side en længsel efter at komme ud blandt danskerne, og på den anden side det, at folk har haft flere penge at gøre godt med, eftersom de ikke har kunnet rejse sydpå på sommerferie.
”Vi havde enormt travlt, fra vi åbnede, og har virkelig kunnet mærke effekterne af pandemien – også i 2021. Vi har jo enormt mange stamgæster – og de var her også, men det var lidt som om, at der kom en stor del af nye gæster igennem. Faktisk har vi de seneste tre-fire år set gennemsnitsalderen på vores gæster falde markant,” siger Kasper Hasse.
Læs mere om Kasper Hasse og Falsled Kro i det nye nummer af HORESTAs magasin VISITOR.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Danske Hoteller øger omsætning og overskud
13-03-2026
-
Morten Dahlin håber at fortsætte som turismeminister efter valget
13-03-2026
-
2025 blev et rekordår for Københavns Lufthavn
13-03-2026
-
Nyt kunstmuseum i Thy på international Time-liste
13-03-2026
-
Hotel Kongens Ege gør klar til genåbning
13-03-2026
-
Kontrolkampagne fra Fødevarestyrelsen: Fokus på mærkning af fisk
13-03-2026