Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Mere hjemmearbejde kan i fremtiden åbne for flere muligheder end for begrænsninger. Sådan lyder det fra Claus Tingstrøm, der er adm. direktør i kantinevirksomheden Cheval Blanc, efter at FødevareWatch i sidste uge kunne berette om en bekymring fra branchen om flere hjemmearbejdsdage og dermed færre kunder.
Forudsigelsen for mere hjemmearbejde er ikke forkert, lyder det fra Claus Tingstrøm, der dog mener, at konkurrenterne skal "tørre øjnene".
"Noget af det, jeg synes, har været mest interessant ved krisen er, hvor koldblodige vores kunder er. De er stadig interesserede i langvarige frokostløsninger, og når verden efter sommerferien vender tilbage til normalen, vil det indebære en ordning for de hjemmearbejdende," siger Claus Tingstrøm.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
København vil bremse hotelprojekter i Indre By
16-01-2026
-
Tivoli går mod rekordår med stærkt resultat
16-01-2026
-
Nyt liv til 202-årige Josty med café og overnatning
16-01-2026
-
Autocampere skaber strid om lige vilkår i Nordjylland
16-01-2026
-
København lancerer stort gastro-år med Michelin og events
16-01-2026
-
HORESTA advarer mod kommunal støtte til konkurrenter
16-01-2026
-
Ny Horesta-formand skal styrke Bornholms turisme
16-01-2026