Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Efter en uges nedlukning af Restaurant Kohalen i Aarhus er driften vendt helt rundt. Siden mandag har forretningen i stedet været baseret på at sende stegt flæsk, stjerneskud, bøfsandwich og pariserbøf ud af huset, og værtsparret Rita og Jes Laustsen oplever stor interesse for Kohalens nye takeaway-koncept, skriver Jyllands-Posten.
Ifølge formand for HORESTA Region Midtjylland, Jakob Beck Wätjen, er der generelt stor opbakning til restauranter, som forsøger at komme igennem krisen ved at levere mad ud af huset.
”Der er mange følelser i vores branche, så folk vil gerne vise deres solidaritet, når en restaurant melder ud, at den har behov for hjælp i den her situation. Jeg forestiller mig også, at folk måske forkæler sig selv med lidt god restaurationsmad i denne underlige og lidt triste tid,« siger Jakob Beck Wätjen, der understreger, at takeaway for de fleste restauranter ikke kan kompensere for de enorme tab, restaurationsbranchen lider nu.”
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Dansk milliardær skaber liv på Hotel Hornbækhus: Renoverer for 30 mio. kr.
06-01-2026
-
Skyggehoteller i København fortsætter trods tilsynssag
06-01-2026
-
Turismeminister: Vi skal fra strategi til handling i 2026
06-01-2026
-
Forgæves rekrutteringer begrænser branchevækst
06-01-2026
-
Tre Bühlmann-hoteller samles under én direktør
06-01-2026
-
Hotelplan ved Amager Strand i modvind
06-01-2026
-
Brancheoptimisme i 2026 trods global uro og stigende omkostninger
06-01-2026
-
Turismebranchen blandt de største jobskabere i Danmark
06-01-2026
-
Ebeltoft Park Hotel solgt: Genåbner til foråret
06-01-2026