Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Den københavnske Michelin-restaurant formel B har haft indbrud i sin vinkælder. Det skriver restauranten selv på Facebook, fortæller EB.dk.

”For en uge siden var alle på formel B fyldt med glæde over at have beholdt stjernen i Michelin-guiden. I dag, en uge efter, er humøret vendt. Tyvene er gået målrettet efter værdifulde vine,” skriver restaurantens ejere, der er "berørte" over at have mistet for - ifølge dem selv - langt over en million kroner i vin.

Medejer af formel B Rune Jochumsen fortæller til TV 2, at tyvene er brudt ind gennem nabobutikkens vinkælder omkring klokken fire natten til søndag.

Læs hele historien her.

Stjernekok forlader Søllerød Kro efter 12 år

Køkkenchef Brian Mark Hansen stopper ved årsskiftet for at forfølge nye ambitioner. Han har endnu ikke besluttet, hvad fremtiden bringer, men ønsker at forblive i hovedstadsområdet.

Norrlyst-koncernen indtager scenen til HORESTA Årsdag 2025

Når HORESTA den 30. oktober samler branchen i Øksnehallen til HORESTA Årsdag 2025, er restauratør og stifter af Norrlyst-koncernen, Bjarke Just Nielsen, blandt oplægsholderne. Han vil fortælle om, hvordan Norrlyst på få år har skabt en solid forretning ved at gentænke måden at drive restaurant på.

Log ind