Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Grænserne forbliver lukket, og forsamlingsforbuddet er blevet forlænget, og hotel- og restaurationsbranchen må derfor kæmpe videre mod virusudbruddets konsekvenser, der indtil videre har kostet branchen flere hundrede millioner kroner.
Selvom det ikke overrasker HORESTA, der er brancheorganisation for hotel-, restaurant- og turisterhvervet, udtrykker organisationen stærk bekymring, skriver Børsen.
“Omsætningen i erhvervet er væk, og det har den været i mere end en måned. Nu skal erhvervet kæmpe sig igennem mindst fire uger yderligere. Vi frygter, at situationen vil komme til at koste livet for mange virksomheder og sende yderligere tusindvis af medarbejdere ud i arbejdsløshed”, udtaler adm. direktør i HORESTA, Katia K. Østergaard.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA: Danskernes julevaner er i bevægelse
28-12-2025
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Hotelstop i Indre By i København er kortsigtet og skadeligt
28-12-2025
-
Anders Holch Povlsen overtager ikonisk Aarhus-hotel
28-12-2025
-
Brandramt hotel melder ud: Genåbner i 2026
28-12-2025
-
Hotel dropper den klassiske julegave til medarbejderne
28-12-2025
-
Stort hotel i Korsør solgt efter to år på markedet
28-12-2025
-
Hotelbranchen klarer sig godt trods stigende omkostninger
28-12-2025
-
Airbnb under pres: Danskerne er delt i synet på udlejning
28-12-2025