Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Tallene for sidste år er ikke klar, men i 2017 havde Danmark en turismeomsætning på 128 milliarder kroner. Regeringen har som mål, at den i 2025 skal være 140 milliarder kroner, skriver Standby.dk.
Og for syvende år i rap forventer VisitDenmark vækst for dansk turisme i år – en stigning på cirka 2,2 procent i turismeovernatninger. Det oplyser VisitDenmark i sin netop frigivne prognose for i år. Prognosen har en forventning om vækst på de fleste af Danmarks ti såkaldte prioriterede markeder.
De amerikanske turister topper årets prognose fra VisitDenmark med en vækstprocent på otte til ti procent, oven på et 2018, hvor amerikanerne etablerede sig som den største rejsegruppe i København.
”Det ser ud til, at vi i 2019 får nyt rekordår med vækst i turismen for syvende år i træk,” siger administrerende direktør i VisitDenmark, Jan Olsen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Grønt lys til hotel oven på Palads i København
14-04-2026
-
Oliekrise kan ændre sommerens rejsemønstre
14-04-2026
-
HORESTA efterlyser strammere regler for skyggehoteller
14-04-2026
-
Uber Eats lancerer nu i Danmark
14-04-2026
-
Sunset Boulevard sætter ny omsætningsrekord: Gør klar til videre vækst
14-04-2026
-
Comwell øger resultatet og planlægger vækst
14-04-2026
-
Hotel Nyborg Strand øger overskuddet
14-04-2026
-
Kendt dansk museum får millionbevilling til ny strategi
14-04-2026