Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Blot en uge efter sin første arbejdsdag som administrerende direktør for Himmerland Golf & Spa Resort, står Mark Bering nu i spidsen for en omfattende renovering af samtlige hotellets 60 værelser.
”Himmerland Golf & Spa Resort er et fantastisk sted, og jeg er utrolig glad for, at bestyrelsen har givet mig muligheden for at begynde mit arbejde her på stedet med at renovere og modernisere samtlige værelser. Det giver endnu bedre betingelser for at udbrede budskabet om dette fantastiske sted både i forhold til ferieophold og som rammen for kurser og konferencer,” siger Mark Bering.
Der er afsat cirka 16 millioner kroner til renoveringen, der forventes gennemført i begyndelsen af maj. Det betyder også, at renoveringen er færdig, når Europa Tour turneringen "Made in Denmark" vender tilbage til Himmerland fra den 23 til den 26. maj.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Hoteller løfter overnatningstal i november
16-01-2026
-
Noma satser på detailmarkedet med nye fermenterede produkter
16-01-2026
-
Dansk hoteldirektør valgt til europæisk branchebestyrelse
16-01-2026
-
Reservation med gebyr fjerner udeblivelser
16-01-2026
-
Optimisme i hotelbranchen: Flertal forventer vækst
16-01-2026
-
HORESTA i dialog om brandsikkerhed efter dødsbrand i Schweiz
16-01-2026