Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Sammen med SAS har Aarhus Airport netop åbnet en direkte rute mellem Aarhus og Manchester. Med tre ugentlige afgange har Aarhus Airport dermed lyttet til efterspørgslen fra østjyderne, der længe har haft Manchester på ønskelisten.

”Manchester er et knudepunkt for kulturelle oplevelser og businessophold, og har især været efterspurgt af det østjyske erhvervsliv, hvor mange større virksomheder har interesser i og omkring Manchester. Ruteåbningen er den første af en række nye SAS-ruter fra Aarhus, og dermed udbygger SAS sin massive tilstedeværelse og væksten i lufthavnen,” siger direktør i Aarhus Airport, Peter Høgsberg.

Med ruteåbningen får erhvervslivet i og omkring Aarhus lettere adgang til det engelske marked, hvor Manchester er bindeled til et væld af Englands større byer, såsom Birmingham, Liverpool, Leeds og Newcastle.

Helsingør søger titel som kulturhovedstad

Byrådet har afsat midler til at udarbejde en ansøgning om at blive Europæisk Kulturhovedstad 2032. Flere danske byer har meldt deres interesse. Den endelige afgørelse træffes næste år.

Regeringen fordeler 92 mio. kr. til bymidter

Erhvervsministeriet udmønter sammen med indstillingsudvalget anden og sidste runde af midler til bæredygtig byudvikling. 17 byer får del i støtten, der skal styrke handel, fællesskab og lokal udvikling i udfordrede bymidter.

Log ind