Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Kalenderen viser snart december, men spændte besøgende ved Gisselfeld Kloster må stadig vente lidt endnu på at se det verdensomtalte 45 meter høje udsigtstårn, som efter planen skulle have stået klar i skoven i Haslev i enten oktober eller november måned. Det skriver TV2.
Ekstra Bladet har været i kontakt med Kasper Larsen, der er forretningsudvikler hos Camp Adventure, og som bekræfter, at åbningen af tårnet bliver forsinket, men at de håber, at tårnet når at blive færdigt inden jul.
”Det er et byggeri, der aldrig er blevet bygget før, så da vi gik i gang, var det lidt svært for os at sige præcis, hvornår det kunne stå færdigt, men vi har måttet erkende, at vi måske var lige lidt for optimistiske, da det ikke når at blive klart i november”, siger Kasper Larsen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Bellagroup udnævner ny hoteldirektør
07-07-2026
-
Djurs Sommerland investerer 100 mio. kr. i ny rutschebane
07-07-2026
-
HORESTA vokser med 134 nye medlemmer
07-07-2026
-
HORESTA: Airbnb-vækst øger presset for ny regulering
07-07-2026
-
Cori Hornbæk åbner næste måned med Bocuse-vinder ved roret
07-07-2026
-
Tyske turister strømmer i stigende grad til Sjælland
07-07-2026
-
Legoland landede rekordomsætning i 2025
07-07-2026
-
Cabinn Holding leverer rekordresultat
07-07-2026
-
Internationalt: Scandic åbner underjordisk hotel i Stockholm
07-07-2026