To gange årligt - 1. januar og 1. juli - justeres positivlisten for faglærte og herunder for konkrete stillingsbetegnelser. Dette er også sket ved den seneste opdatering.
Styrelsen for International Rekruttering og Integration (SIRI) oplyser, at der i den seneste opdatering er lidt færre stillinger på positivlisten for personer med en videregående uddannelse og flere stillinger på listen for faglærte.
Tilbage i januar kunne vi glæde os over, at bagere nu optrådte på listen, og samtidigt ærgre os over, at stillingen som souschef i køkkenet blev taget af listen. Dette er ikke ændret ifm. opdateringen 1. juli 2026. Det betyder, at de relevante stillinger for hospitality-branchen på positivlisten for faglærte, fortsat er kok og bager.
Restaurantchef er stadig på positivlisten for personer med en videregående uddannelse, og vil være det frem til 30. juni 2028. Det er her et krav, at ansøgeren har minimum 3 års uddannelse på bachelorniveau.
Når der søges om arbejdstilladelse efter positivlisten, er det fortsat en forudsætning, at ansættelsen sker på såkaldte sædvanlige lønvilkår.
Ny lønstatistik fra august
Fra 1. august 2026 anvender Styrelsen for International Rekruttering og Integration (SIRI) en ny lønstatistik til vurderingen. Her tager man udgangspunkt i statistikkens nedre kvartil, som virksomhederne skal være opmærksomme på ved lønfastsættelsen.
Statistikken findes ved at klikke under fanen "Hvad er de øvrige betingelser" og herefter "Dine løn og ansættelsesvilkår skal være sædvanlige" og herefter de to blå knapper.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Dansk ø med restaurantdrift til salg: Se prisen her
04-09-2026
-
HORESTA: Lavere udeserveringsgebyr i København er en vigtig håndsrækning
04-09-2026
-
Copenhagen Marriott runder 25 år med ny direktør
04-09-2026
-
Nyt lejlighedshotel med 110 boliger på vej i København
04-09-2026
-
København sikrer flere millioner til store events
04-09-2026
-
Internationalt: Globale fødevarepriser når højeste niveau siden 2022
04-09-2026