Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

En af de mest besøgte turistattraktioner ved den jyske vestkyst, Rubjerg Knude Fyr, skal flyttes længere ind i landet. Det fortæller DR Nordjylland.

Fyret står på kanten til det frådende Vesterhav og er tæt på at blive bølgernes næste bytte.

Planen er at flytte fyret 60 til 80 meter længere ind i sandklitterne.

”Det betyder, at vi kan sikre fyret og den enorme mængde turister, der hvert år besøger stedet”, siger formanden for Hjørring Kommunes teknik- og miljøudvalg, Søren Smalbro (V), til DR Nordjylland.

Helsingør søger titel som kulturhovedstad

Byrådet har afsat midler til at udarbejde en ansøgning om at blive Europæisk Kulturhovedstad 2032. Flere danske byer har meldt deres interesse. Den endelige afgørelse træffes næste år.

Regeringen fordeler 92 mio. kr. til bymidter

Erhvervsministeriet udmønter sammen med indstillingsudvalget anden og sidste runde af midler til bæredygtig byudvikling. 17 byer får del i støtten, der skal styrke handel, fællesskab og lokal udvikling i udfordrede bymidter.

Log ind