Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
For nyligt åbnede hotelkæden Brøchner Hotels sit første femstjernede hotel "Herman K" i centrum af København.
Men da Brøchner Hotels ikke er medlem af den europæiske klassifikationsordning Hotelstars Union og alligevel benytter fire eller fem stjerner, risikerer de at vildlede. Det mener Visitdenmark og HORESTA, der uddeler og fører kontrol med hotelstjerner efter den europæiske ordning herhjemme.
”Det skaber forvirring for forbrugeren, når hoteller har sagt, at de er fire- eller femstjernede uden at være en del af ordningen. Det kan sagtens være, at hotellerne lever op til kriterierne, men der er en risiko for, at man smykker sig med lånte fjer og markedsfører sig med falske stjerner,” siger Kirsten Munch, direktør i HORESTA.
Hos Brøchner Hotels understreger hoteldirektør Karim Nielsen, at kæden gerne vil være en del af en fælles klassifikationsordning - bare ikke i Hotelstars Unions nuværende form.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Udsigt til at flere danskere vælger ferie i Danmark i år
23-04-2026
-
Dansk sushikæde retter blikket mod Prag
23-04-2026
-
Ejer bag netværk af skyggehoteller får konkurskarantæne
23-04-2026
-
McDonald’s genindfører morgenmadsprodukt
23-04-2026
-
Internationalt: Athen overvejer stop for nye hoteller
23-04-2026
-
Millioninvestering i nyt badehotel på Fyn
23-04-2026
-
HORESTA: Gæsteoplevelser og AI præger fremtidens spisesteder
23-04-2026
-
Dagrofa og Aarstiderne styrker økologisk satsning mod professionelle køkkener
23-04-2026
-
30 år med Green Key hos KolleKolle
23-04-2026
-
Muligt nyt museum i Aarhus kan løfte midtbyen til nye højder
23-04-2026