Tivoli i København dannede mandag aften rammen om endnu en stor aften for dansk gastronomi, da Michelin Guide Nordic Countries 2026 blev afholdt.

Fem danske restauranter fik deres første stjerne, mens Kadeau gik fra to til tre stjerner. I alt fik Danmark 55 Michelinstjerner, hvilket er mere end dobbelt så mange som for ti år siden.

HORESTA var med til den store festaften. Se med i denne HORESTA Play-video, hvor du kan komme helt tæt på to af de restauranter, der satte markante aftryk på årets uddeling.


I videoen møder du Bjarke Just Nielsen, ejer og direktør i Lille Mølle (del af Norrlyst-koncernen), som sammen med køkkenchef Christoffer Sørensen kan fejre restaurantens første Michelin-stjerne. Det er Christoffer Sørensens gastronomiske arbejde og vision i køkkenet, der har været afgørende for den flotte anerkendelse.

Hør også Magnus Klein Kofoed, medejer af Kadeau, sætte ord på følelsen af at modtage den tredje Michelin-stjerne og træde ind i den absolutte gastronomiske topklasse.

Årets Michelin-uddeling viste endnu en gang, hvor stærk dansk gastronomi står lige nu. Både nye restauranter og kendte gastronomiske profiler er med til at gøre Danmark til et af verdens mest spændende madlande.

Mens solen langsomt gik ned over Tivoli, summede haven af glæde og jubel blandt kokke, tjenere og havens fremmødte gæster. Endnu et kapitel i dansk gastronomi er nu skrevet.

McDonald’s i Esbjerg kåret som landets bedste

McDonald’s-restauranten i Gjesing har slået 120 andre restauranter og er kåret som Danmarks bedste i kædens årlige awardshow. Restauranten fremhæves for hurtig ekspedition, stabil kvalitet og arbejdet med at udvikle nye ledere.

Restauranter frygter kompleks administration med ny moms

Regeringens planer om lavere moms på fødevarer omfatter takeaway, men ikke restaurantbesøg. Hos NoHo Partners vækker det bekymring for mere administration og en kompliceret håndtering af moms i restauranter med både servering og takeaway.

HORESTA vil have restauranter med i momsmodel

Restauranterne er presset af stigende omkostninger og nye krav, mens kommende momsregler kan skabe yderligere udfordringer. HORESTA peger samtidig på gastroturisme som en mulighed for vækst og øget turismeomsætning.

Log ind