Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Fem danske restauranter modtog deres første Michelin-stjerne ved årets nordiske Michelin-uddeling i Tivoli, mens Kadeau i København rykkede fra to til tre stjerner. Dermed har Danmark nu i alt 55 michelinstjerner.

Ifølge HORESTA er antallet af danske Michelin-stjerner mere end fordoblet på ti år.

Administrerende direktør Jeppe Møller-Herskind fremhæver, at Michelin fungerer som et internationalt kvalitetsstempel, der skaber synlighed for Danmark og gavner både restauranter, turisme og lokale producenter.

HORESTA peger samtidig på, at Michelin-restauranterne i stigende grad er fordelt over hele landet. Organisationen vurderer, at det bidrager til at skabe turisme og opmærksomhed uden for København.

Læs hele historien på FødevareWatch

Læs også mere hos Turistmonitor

Læs også mere hos Standby

Læs også mere hos FødevareFokus

Horesta advarer mod flere Airbnb-dage i Silkeborg

Silkeborg Kommune overvejer at hæve loftet for korttidsudlejning af helårsboliger fra 70 til 100 dage om året. HORESTA opfordrer kommunen til at fastholde den nuværende grænse og advarer mod skævvridning af konkurrencen på overnatningsmarkedet.

Internationalt: Mikkeller åbner første bar i Mellemøsten

Den danske ølproducent udvider med en ny bar i Beirut som led i en international vækststrategi. Mikkeller vil styrke sin globale tilstedeværelse efter flere år med underskud og ser fortsat store muligheder på de udenlandske markeder.

Log ind