Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Der skal flere turister til Region Sjælland. Derfor har Vækstforum Sjælland afsat en ramme på 9 mio. kr. fra de regionale erhvervsudviklingsmidler (REM).  Initiativerne kan løses som ét samlet projekt eller som flere særskilte delprojekter, hvor operatører eller konsortier ansøger om ét projekt, inden for et af de tre initiativer.

Formålet med initiativerne er at få flere turister til Region Sjælland ved at igangsætte en destinationsudvikling og skabe en stærkere sammenhæng mellem hovedstadens turister og Region Sjælland som turismedestination.

Midlerne skal anvendes til, inden for en periode af 3 år, at gennemføre tre initiativer på turismeområdet.

Initiativ 1: Udvikling af Region Sjællands tilbud til internationale turister

Initiativ 2: Fokus på digitalisering og dataopsamling

Initiativ 3: Styrke sammenhængen m​ellem land og by

Du kan læse mere her

 

 

Søvnturisme vinder frem blandt danskerne

Flere danskere vælger ferier med fokus på ro, velvære og bedre søvn. Hos rejsearrangøren Sunweb er efterspørgslen på hoteller med særlige søvnfaciliteter steget markant de seneste år.

Moderaterne vil løfte turismen i økonomisk debat

Turisme- og oplevelseserhvervet spiller en større rolle for dansk økonomi, end debatten ofte afspejler. Det mener Moderaternes turismeordfører Charlotte Bagge, som efterlyser bedre rammer for branchen.

Hotelbranchen mærker konsekvenserne af konflikten i Mellemøsten

En ny medlemsundersøgelse blandt HORESTAs hotelmedlemmer viser, at konflikten i Mellemøsten allerede nu påvirker hotelbranchen. Særligt i København forventer hotellerne stigende omkostninger og færre internationale gæster. Et flertal forventer negativ effekt på bundlinjen.

Log ind