Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det går godt for beværtninger, restauranter og diskoteker i København. Så godt, at succesen generer naboerne. Gæster fortsætter festen uden for beværtningerne, og indenfor er musikken så høj, at folk klager.
Det er baggrunden for, at Københavns Teknik- og Miljøudvalg 3. december besluttede at stramme reglerne for nattelivet i byen.
Konkret betyder det, at alle restauranter, der spiller højere end baggrundsmusik, defineret som musik med et lydniveau, man kan tale sammen ved, skal have etableret lydsluse, så musikkens vej ud på gaden dæmpes. De tidligere regler talte kun om beværtninger i »boligområder«.
Musikanlæg, der spiller højere end baggrundsmusik, skal reguleres ned til det tilladte støjniveau og plomberes eller blokeres. Her gjaldt de gamle regler kun for faste anlæg. Stramningen omfatter også mobile anlæg.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Horesta advarer mod flere Airbnb-dage i Silkeborg
19-06-2026
-
Nyt hotel indgår i stor havneplan i Esbjerg
19-06-2026
-
Ny direktør på vej til Old Irish Pub
19-06-2026
-
To danske naturattraktioner nærmer sig verdensarv
19-06-2026
-
Madoplevelser trækker millioner af turister til Danmark
19-06-2026
-
Kendt hotel i Skagen reducerer underskuddet
19-06-2026
-
Ny sag om ulovlig kommunal støtte på Fanø
19-06-2026
-
Internationalt: Mikkeller åbner første bar i Mellemøsten
19-06-2026