De kommende måneder bliver travle for hotel- og restauranterhvervet, når fremtidens vilkår for tusindvis af virksomheder og medarbejdere skal forhandles på plads.
Overenskomstforhandlingerne mellem HORESTA og 3F er officielt i gang, efter at begge parter har fremlagt deres krav.
Holdet bag OK-forhandlingerne for hotel- og restauranterhvervet.
HORESTA har forberedt sig intensivt på processen gennem de seneste ni måneder i tæt samarbejde med medlemmerne. En særlig taskforce har sikret, at arbejdsgiversidens krav bygger på et solidt fundament og en fælles retning for branchen.
”Vi forventer en konstruktiv dialog med 3F, hvor vi sammen kan finde løsninger, der understøtter væksten og udviklingen i hotel- og restauranterhvervet,” siger juridisk direktør i HORESTA, Karina Lindewald.
Gruppeformand John Frederiksen fra 3F (t.v.) og HORESTAs formand, Mads Friis. Foto: Joachim Rode.
Hun repræsenterer HORESTA ved forhandlingsbordet sammen med formand Mads Friis, bestyrelsesmedlem Henrik Green, regionsformand Claus Nielsen og juridisk chef, Karina Lafrenz.
Karina Lindewald understreger, at forhandlingerne går i gang på et tidspunkt, hvor mange virksomheder i branchen er under pres.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Unge hotel- og restauranttalenter hædret på HORESTA Årsdag 2025
31-10-2025
-
Fremtiden i fokus på rekordstor årsdag hos HORESTA
31-10-2025
-
Rasmus Munk fra Alchemist vinder The Best Chef Awards for andet år i træk
31-10-2025
-
Regeringen vil investere i turisme og stramme grebet om Airbnb
31-10-2025
-
Nu åbner Rox Resort i Køge
31-10-2025
-
Danhostel finder ny direktør med kædeerfaring
31-10-2025
-
Fire arkitektteams i kapløb om nyt verdensarvscenter i Roskilde
31-10-2025
-
Støj fra restaurantgæster skaber splid i Indre By
31-10-2025