Har I færre elever, end I skal have ifølge læreplads-AUB-ordningen, så skal I som bekendt betale et bidrag til AUB.

Men vidste du, at i hotel- og restauranterhvervet er der mulighed for at slippe for at betale bidraget?

Det skyldes, at der er for få elever i erhvervet, og at det derfor kan være umuligt at leve op til AUB-kravet, som blev kom til verden i 2018 for at få erhvervslivet til at oprette flere lærepladser.

Hvis I står i en situation, hvor I har for få elever, skal I sørge for at opslå jeres lærepladser på http://www.praktikpladsen.dk i minimum 90 dage,. Lykkes det ikke i den periode at finde en elev, kan I fritages for at betale merbidrag. Derfor er det vigtigt, at I bruger Praktikpladsen.dk, hvis I beskæftiger faglærte.

I kan hele tiden se jeres nuværende måltal og elevpoint samt se, hvordan I søger fritagelse for praktikplads-AUB her.

For spørgsmål kan I kontakte HORESTAs uddannelseschef, Pia Svane på +45 3524 8017

Dansk tjener vinder bronze ved WorldSkills 2026

Linnea Lind Lehner har sikret Danmark en bronzemedalje i tjenerkonkurrencen ved WorldSkills 2026 i Shanghai. Tjenereleven blev dermed den eneste af de 15 danske deltagere, der opnåede en podieplads ved mesterskabet.

Dansk tjenertalent sikrer Danmark podieplads ved WorldSkills2026

En dansk bronzemedalje og to Medallions for Excellence. De tre unge talenter fra hotel- og restauranterhvervet leverede præstationer på imponerende internationalt niveau ved WorldSkills 2026 i Shanghai. Tjenerelev Linnea Lind Lehner stod for Danmarks eneste medalje ved verdensmesterskabet.

HORESTA: Turismens grønne omstilling kræver større gennemsigtighed

Skærpede regler for grøn markedsføring og miljøcertificering træder i kraft 27. september. Pia Svane, chef for kompetencer, bæredygtighed og certificering i HORESTA, peger på behovet for klare krav, så virksomheder og gæster kan have tillid til certificeringerne.

Log ind