Ideen opstod på Nyborg Strand under pandemien: ”Hvorfor laver vi ikke en elevrestaurant?”
Og siden tanken først var tænkt, havde hotellets personale svært ved at lægge den fra sig. I dag driver stedets nyeste kolleger Restaurant Stranden, hvor kokkeeleverne laver maden, køber ind og udregner priser med mere, mens tjenereleverne står for den gode oplevelse i restauranten med valg af vine, opdækning og fantastisk service.
Direktør, Jan G. Larsen, fortæller:
”Vi har et ansvar over for vores elevers kvalitet, og vi har et ansvar for, at de tilegner sig nogle fantastiske kundskaber. Som stor læreplads har vi dog også et ansvar for at gøre faget attraktivt, og vi så elevrestauranten som en mulighed for at give vores elever en kreativ arbejdsplads, hvor de kan folde sine talenter ud.”
Han håber, at initiativet kan være med til at tiltrække flere elever, skabe mere attraktive læresteder og skabe en større udvikling.
I videoen nedenfor kan du se mere om historien, hvor Nyborg Strand har overdraget ansvaret for restauranten til eleverne.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Protester mod turisme spreder sig i Europa
11-07-2025
-
Wolt udvider trods underskud
11-07-2025
-
Cirkusbygningen satser bredt efter renovering
11-07-2025
-
Københavns Lufthavn i international topplacering
11-07-2025
-
Madklubbens omsætning faldt
11-07-2025
-
Naturhotel i hængekøjer åbner i Nordsjælland
11-07-2025
-
Direktør opsagt efter seks år på fynsk hotel
11-07-2025