Retningslinjerne for deltagelse i efteruddannelse under lønkompensation er netop blevet udvidet, således at det nu også er muligt at deltage i private kurser/uddannelser, mens virksomheden modtager lønkompensation.
Det er et krav, at kurset ikke har karakter af arbejde, herunder oplæring eller andet som normalt ville finde sted, som en del af arbejdet. Man skal være opmærksom på, at man som virksomhed kan blive bedt om at dokumentere dette.
Efteruddannelsen kan for eksempel være et privat udbudt regnskabskursus, en management-uddannelse, kommunikationsuddannelse eller lignende.
HORESTA arbejder på at få en vejledning fra Erhvervsministeriet i forhold til dette, som vil blive tilføjet lønkompensationsvejledningen, så snart den foreligger.
Det er stadig et krav, at virksomheden ikke søger VEU- eller SVU-godtgørelse og kompetencefondsstøtte under forløbet, samt at medarbejderen står til rådighed med 1 dags varsel. Det er også stadig muligt, at trække medarbejderen ud af lønkompensation i perioden hvor kurset ligger, således at der kan søges om VEU- eller SVU godtgørelse samt evt. kompetencefondsstøtte.
Vær opmærksom på, at efteruddannelse under lønkompensation kun kan stilles som tilbud og ikke krav, når det foregår under lønkompensation.”
Chef for kompetencer, bæredygtighed og certificering
Pia Svane
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
Ny i HORESTA: Husted Gruppen bragte vinbaren til Danmark og har aldrig set sig tilbage siden
16-04-2026
-
Nordiske Mesterskaber 2026: Danske talenter er klar til at dyste i Sverige
16-04-2026
-
Danmarks bedste konferencekokke blev kåret til Copper Skillet 2026
16-04-2026
-
Storebælt Sinatur Hotel & Konference er Danmarks Bedste Venue 2026
16-04-2026
PRESSEKLIP
-
Joe & The Juice ruster sig til videre vækst med ny investor
16-04-2026
-
Ny programserie om Michelin får premiere 20. april
16-04-2026
-
Morten Dahlin får ny rolle i Venstre
16-04-2026
-
Flere overnatninger skyder turismeåret godt i gang
16-04-2026
-
Madens Folkemøde finder sted 21.-23. maj i Nykøbing Falster
16-04-2026
-
Milling Hotels lever overskud i 2025: Men regnskab bærer også præg af større investeringer
16-04-2026
-
Aarhusianske Gastronomé vender underskud til overskud
16-04-2026
-
Charlottehaven styrker kommerciel ledelse
16-04-2026
-
Ny direktør skal føre Fjordgaarden videre
16-04-2026