HORESTA leder lige nu efter repræsentanter fra erhvervet, som sammen med 3F skal besigtige og godkende praktiksteder til branchens elever.
Opgaven for HORESTAs besigtigelsespersoner er følgende:
Besigtigelsespersonerne besøger virksomheder, som ønsker godkendelse som praktiksted med det formål at sikre, at der er de nødvendige rammer, udstyr og opgaver mv. for at kunne oplære elever inden for gastronom-, tjener- og receptionistuddannelserne.
Under besøget taler besigtigelsesfolkene med den ansvarlige for den daglige drift og for elevens oplæring. I denne samtale kan besigtigelsespersonerne komme med gode råd og vejledning omkring det at have elever ansat.
Efter besøget sender besigtigelsespersonerne en vurdering til Det faglige Udvalg, som afgør om virksomheden kan blive godkendt som praktikvirksomhed.
Har du lyst til at høre mere, eller er du klar til at hjælpe elever på i gang i erhvervet? Så kan du kontakte HORESTA.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
Hotelvæksten spreder sig til hele landet
17-01-2025
PRESSEKLIP
-
HORESTA melder om stærkt 2024
17-01-2025
-
Satte priserne ned med 40 procent: Tilbud har fyldt bordene på restaurant
17-01-2025
-
Djurs Sommerland fornyer sig med tidlig åbning og nye oplevelser i 2025
17-01-2025
-
Sådan fordeler internationalt turistboom sig i landets kommuner
17-01-2025
-
Fritidsjob under forvandling: Nu kan unge løse flere opgaver på hoteller og i restauranter
17-01-2025
-
Charlottehaven henter erfaren profil til lejlighedshotel
17-01-2025