Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Flere end 4.200 personer deltog i OPTIMEET 2026, fordelt på udstillere og møde- og eventindkøbere. Samtidig var 352 virksomheder repræsenteret som udstillere, hvilket er det højeste antal hidtil.

Interessen blandt møde- og eventindkøbere satte også rekord med mere end 2.750 tilmeldte fra virksomheder, organisationer og bureauer. Ifølge arrangørerne gik 86,7 pct. af udstillerne hjem med konkrete forespørgsler, mens 25,6 pct. opnåede direkte forretning på messen.

Ole Sorang, administrerende direktør i OPTIMEET, fremhæver opbakningen fra branchen, samarbejdspartnere og sponsorer som en central årsag til resultatet. Messeprogrammet bød samtidig på mere end 30 faglige sessioner med fokus på trends, cases og udviklingen i møde- og eventbranchen.

Arrangørerne er allerede i gang med planlægningen af OPTIMEET 2027.

Læs også mere på Turistmonitor

Fynsk hotel hædret i international guide

Gl. Avernæs Sinatur Hotel & Konference har opnået en høj placering i en international hotelguide. Særligt service og beliggenhed fremhæves i bedømmelsen.

Odense godkender stor hoteludvidelse

Et flertal i Odense Byråd har sagt ja til en ny hotelfløj ved Odense Congress Center. Projektet skal styrke kapaciteten til konferencer og events.

Tidligere Bellagroup-direktør får nyt topjob

Christian Folden Lund er ny administrerende direktør i den europæiske koncert- og underholdningsvirksomhed All Things Live. Han tiltræder 1. juni og afløser Gry Mølleskog, der går på pension.

Log ind