Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Dankort hæver fra 1. april priserne for at modtage betalinger i fysisk handel med 10 pct. Prisjusteringen skal finansiere en række nye funktioner, der skal fremtidssikre kortet.
Blandt initiativerne er Dankort med saldokontrol, så unge under 18 år kan bruge kortet, samt udviklingen af Dankort som erhvervskort målrettet virksomheder. Derudover arbejdes der på integration i flere mobile wallets, så Dankort kan anvendes bredere på mobilen.
Trods prisstigningen fremhæves Dankort fortsat som en omkostningseffektiv løsning sammenlignet med alternative betalingsmetoder.
En stigende brug af Dankort, særligt via Apple Pay, kan samtidig bidrage til at flytte betalinger fra internationale kort til Dankort og dermed reducere virksomhedernes samlede omkostninger til kortbetalinger. På Dankort.dk kan virksomheder se de nye priser og beregne egne omkostninger.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
Airbnb fortsætter eksplosiv vækst
10-04-2026
PRESSEKLIP
-
KFC planlægger comeback i Danmark
11-04-2026
-
Radisson vil gøre hoteller klimaneutrale i Danmark
11-04-2026
-
Amerikanske turister sætter ny rekord
11-04-2026
-
Bornholm Hotels øger overskud til 3,1 mio. kr.
11-04-2026
-
Hotel Randers tæt på rekordresultat
11-04-2026
-
Nyt brand skal styrke erhvervsturisme
11-04-2026