Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Ved prisuddelingen The Best Chef Awards i Milano blev Rasmus Munk endnu en gang hædret som verdens bedste kok. Han er køkkenchef og medejer af Michelin-restauranten Alchemist i København og er nu den første nordiske kok, der har modtaget prisen mere end én gang.
Kun to andre kokke i verden har tidligere opnået den ære. Juryen bag prisen består af flere hundrede kokke, gastronomer og madjournalister, som vurderer kandidaterne på kreativitet og kvalitet.
Rasmus Munk dedikerede sejren til hele teamet på Alchemist og understregede, at mad i dag også handler om at formidle og skabe forandring. Gennem innovationscenteret Spora arbejder han bl.a. med udvikling af bæredygtige proteiner i samarbejde med Novo Nordisk Fonden og Gates Foundation.
Prisens bagmand, Cristian Gadau, fremhævede Rasmus Munks evne til at forene videnskab, kreativitet og ydmyghed i sit arbejde.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Pincho Nation fortsætter væksten i Danmark
11-12-2025
-
Moderaterne vil fjerne al moms på frugt og grønt
11-12-2025
-
Stabil inflation trods fald i fødevarepriser
11-12-2025
-
Nyt hotel i Kalundborg åbner i 2028
11-12-2025
-
Italiensk madkultur får status som verdensarv
11-12-2025
-
Foodexpo sætter fokus på fremtidens bæredygtige måltider
11-12-2025
-
Populær pop-up-kro trækker tusindvis af gæster
11-12-2025