Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Når Madværkstedet København afholdes 11.-12. marts 2025, vil messen byde på et bredt program af masterclasses, oplæg og konkurrencer.

I oplevelseszonen ‘Grønt & Plantebaseret’ afholder Planteløftet netværksarrangementet ‘Grøn efteruddannelse’, hvor moderator Trine Krebs sætter fokus på opkvalificering i plantebaseret mad.

Mette Ravn dykker ned i vaniljens kompleksitet i zonen ‘Brød & Kager’, mens Landbrug & Fødevarer og Mejeriforeningen står bag masterclasses om smag og tekstur i det grønne køkken.

HORESTA og 3F arrangerer desuden de prestigefyldte konkurrencer ‘Årets Kok’, ‘Årets Tjener’ og ‘Årets Elevkonkurrencer’.

Læs hele historien på FødevareFokus

Nyt netværk ruster branchen til kriser

HORESTA har etableret et beredskabsnetværk, der skal styrke hoteller og restauranter i en tid med øget usikkerhed. Netværket skal give konkrete værktøjer og samle branchens stemme i dialogen med myndighederne. Første møde får besøg af tidligere spionchef Lars Findsen.

Firma afviser beskyldninger om svindel

Direktøren for det københavnske firma DVB ApS afviser anklager om svindel og vildledning. Kritikken er rejst efter udsendelse af certifikater og fakturaer til virksomheder uden forudgående aftale.

Log ind