Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Danhostel udvider sit netværk med Kammak Hostel Sisimiut, der bliver kædens første medlem uden for Danmark. Med optagelsen tager Danhostel et skridt mod et bredere netværk i Rigsfællesskabet med fokus på lokale fortællinger og destinationer.

Sisimiut er kendt som centrum for outdoorrejser i Grønland og er blandt andet udgangspunkt for Arctic Circle Trail. Kammak Hostel Sisimiut tilbyder overnatning i uformelle rammer tæt på natur og lokalt hverdagsliv, hvilket ifølge Danhostel matcher kædens tilgang til værtskab og oplevelser.

Kammak driver også tre caféer i Sisimiut, Nuuk og Qaqortoq og arbejder på flere projekter. Direktør Martin Heilman Kristensen fremhæver, at fællesskab og værtskab er centrale værdier, og at samarbejdet med Danhostel bygger på en fælles forståelse af nærvær og kvalitet.

Direktør Maria Beck-Tange fra Danhostel peger på, at optagelsen passer ind i ambitionen om at samle unikke steder og oplevelser og styrke fortællingen til både danske og internationale gæster. Danhostel har i dag mere end 50 overnatningssteder og omkring 700.000 årlige overnatninger.

Læs hele historien på Danhostel

Ny rekord: 150.000 arbejder på hoteller og restauranter

Beskæftigelsen i hotel og restaurantbranchen nåede i juli 152.743 personer, viser nye tal fra Danmarks Statistik. Det er ny brancherekort, og så er det knap 7.000 flere end året før. Internationale medarbejdere står for næsten halvdelen af fremgangen.

VINGSTED markerer 30 år med Green Key

VINGSTED hotel & konferencecenter kan i år fejre 30 år som Green Key certificeret. Siden den første certificering i 1996 er kravene blevet udvidet, og arbejdet omfatter i dag blandt andet løbende dokumentation af energi, vand og affald.

Log ind