Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Tre topfolk fra restaurantbranchen skriver i et debatindlæg i Berlingske, at de frygter for konsekvenserne for dansk gastronomi, hvis der bliver gjort alvor af at fjerne den statslige basisfinansiering til Wonderful Copenhagen.
”Både de enkelte restauranters omsætning og hele vores unikke internationale position er afhængig af en stærk aktør, der kan samle de enkelte virksomheder i fælles udviklingsindsatser og samtidig brande og markedsføre vores styrkepositioner i samspil med resten af destinationen på baggrund af et stærkt markedskendskab”, skriver medejer af Noma, Peter Kreiner, grundlægger af Alchemist, Rasmus Munk, og ejer af Madklubben, Anders Aagaard.
De skriver videre, at over 40 procent af de udenlandske storbyturister i vores hovedstad har gastronomi og madoplevelser som motivation, når de vælger destination.
”Derfor betyder de internationale turister også meget for restauranterne i hovedstaden. I alt står de internationale rejsende for cirka en tredjedel af hele omsætningen på hovedstadens restauranter. Turisme og mad hænger sammen. Det gør hovedstadens internationale brand og gastronomiske styrkeposition også. De kan ikke adskilles”, skriver de.
Læs hele indlægget på Berlingske.dk
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Global uro kan give opblomstring i dansk påsketurisme
31-03-2026
-
Djurs Sommerland og Legoland åbner i påsken: Har store forventninger til 2026
31-03-2026
-
UNESCO-udnævnelse løfter turismen ved Møns Klint
31-03-2026
-
Ny bestyrelse tegner HORESTA i Hovedstaden: Direktør for Charlottehaven er iblandt
31-03-2026
-
Hotel Stella Maris vender underskud til plus og skifter struktur
31-03-2026
-
47 kommuner vil være med i nyt rutenet for vandrere
31-03-2026
-
Snart åbner Egtvedpigens Verden som ny turistattraktion
31-03-2026
-
Internationalt: Spanien giver Airbnb millionbøde for ulovlig udlejning
31-03-2026