Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Mange københavnere elsker at få serveret mad og drinks udendørs, men nogle beboere i Indre By føler sig generet af udeserveringen. Det har fået politikere i Teknik- og Miljøudvalget i Københavns Kommune til at foreslå en indskrænkning af udeserveringen til klokken 22:00 og indføre et gebyr. Det skriver Berlingske.dk.
Forslaget møder kritik fra Jeppe Møller-Herskind, der er kommerciel direktør hos HORESTA, som mener, at det vil være dumt at indføre forslaget.
“Det er rigtig, rigtig ærgerligt. Det vil koste mange arbejdspladser og skattekroner i kommunekassen. Det vil også være et forkert signal at sende til borgerne, som lige har sagt, at de godt kan lide udeservering,” siger han med henvisning til en nylig undersøgelse, der viste, at 96 pct. af københavnere er vilde med udeservering.
Derudover er det også foreslået, at pålægge restauranter et gebyr for udeservering og bruge pengene til at sikre en bedre overholdelse af de nuværende regler. Jeppe Møller-Herskind mener, at det ville være ærgerligt at pålægge branchen flere omkostninger, fordi den allerede er ramt af et efterslæb fra corona, inflation på fødevarer og energi samt stigende lønninger og husleje.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA satte fokus på arbejdsmiljø på TV2 News
21-12-2025
-
HORESTA Play: Sovino Brands deler erfaringer med at optimere betalingsløsning
21-12-2025
-
Restaurationsbranchen viser styrke i 2025 trods pres på økonomien
21-12-2025
-
Beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen bygger videre på stærk fremgang
21-12-2025
PRESSEKLIP
-
Events uden bøvl: Nye regler letter vejen for udenlandsk arbejdskraft
19-12-2025
-
Lars Larsen Group planlægger nyt hotel
19-12-2025
-
Turismeforsker: 2025 var stabilt – 2026 kræver nytænkning og balance
19-12-2025
-
Arp-Hansen udskyder overtagelse af Brøndums Hotel
19-12-2025
-
Ny lukkelov skal styrke turismen i mindre byer
19-12-2025
-
Internationalt: Atari lancerer gaming-hotel
19-12-2025
-
Airbnb får millionbøde i Spanien for ulovlige boligannoncer
19-12-2025