Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

I et fælles debatindlæg i Altinget skriver HORESTAs kommercielle direktør, Jeppe Møller-Herskind og medlem af Borgerrepræsentationen i Københavns Kommune (R), Christopher Røhl, at de som repræsentanter for restaurationslivet og borgerne mener, at det er den helt forkerte vej at gå, hvis man vil bevare en levende og attraktiv hovedstad.

De ærgrer sig over, at de gode tiltag i udspillet til et nyt administrationsgrundlag bliver overskygget af forslaget om at indskrænke udeserveringen, da det vil fjerne de sidste attraktive timer i København klædt i sommersol, som giver den levende storby, vi er blevet så kendt for. 

En af konsekvenserne bliver, at den sidste servering forsvinder. Gæsterne kan ikke bare rykke indenfor, som det er blevet foreslået af Astrid Aller fra SF, for det er overhovedet ikke sikkert, at der plads inde i restauranten. Og en plads indenfor er desuden ikke særligt tillokkende på lune sommeraftener.

I Aarhus, Odense, Aalborg og på Frederiksberg kan man sagtens håndtere udeservering efter klokken 22, mens Danmarks hovedstad nu skal ligge stille hen. Det er simpelthen ikke en hovedstad værdigt, og det er både synd for virksomhederne, men så sandelig også for byens borgere og besøgende.

Læs hele historien på altinget.dk

Forgæves rekrutteringer stiger igen i hotel- og restaurantbranchen

Efter et markant fald sidste forår er presset på rekrutteringer i hotel- og restaurantbranchen igen stigende. STARs nyeste rekrutteringsundersøgelse viser, at mere end hver fjerde rekruttering i branchen er forgæves. Særligt manglen på tjenere er steget markant.

HORESTA: Ny minister skal færdiggøre reformspor

HORESTA opfordrer den nye undervisningsminister til at færdiggøre de igangværende uddannelsesreformer frem for at begynde forfra. Særligt forhandlingerne om EPX og bedre adgang til faglært arbejdskraft bør prioriteres, lyder budskabet.

Dansk turisme sætter rekord i første kvartal

Antallet af turistovernatninger i Danmark nåede et historisk højt niveau i årets første tre måneder. HORESTA peger på, at hotellerne står stærkt trods global uro og hård international konkurrence.

Log ind