Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Restaurantkæden Pincho Nations har store planer om at udvide forretningen i Danmark, skriver Fødevarewatch.dk.

“Vi har et solidt koncept, der selv under de nuværende markedsforhold præsterer rigtig godt. Derfor arbejder vi målrettet videre og fortsætter med at åbne nye restauranter. Sidste år kom Aalborg og Randers til, og nu åbner vi i Aarhus. Hvornår vi bliver landsdækkende er i høj grad et spørgsmål om, hvor hurtigt vi får franchisetagere med på rejsen for en hurtig udrulning af vores vækststrategi,” siger Flemming Christophersen, der er adm. direktør for Pincho Nation i Danmark.

Han fortæller videre, at Pincho Nation i øjeblikket kigger på at åbne nye restauranter i Esbjerg, Roskilde og Lyngby.

Læs hele historien på fødevarewatch.dk

HORESTAs medlemmer: Unfair konkurrence er et udbredt problem

Offentligt støttede aktører presser hoteller og restauranter i store dele af landet. En ny medlemsundersøgelse bekræfter det billede, HORESTA møder igen og igen – og er baggrunden for, at vi nu går mere offensivt til værks over for kommunerne.

Reservation med gebyr fjerner udeblivelser

Kampen mod udeblivende gæster har fået Restaurant Ja i Holstebro til at indføre et gebyr. Det har næsten elimineret problemet, fortæller medejer Emil Andreasen. HORESTA vurderer, at 'no shows' er en voksende udfordring i branchen.

Log ind