Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Der er næppe noget mere ikonisk og ærkebritisk end de mange fish and chips-restauranter, eller chippies, som de ofte kaldes, der ligger spredt ud over de britiske øer.
Men de mange, ofte små, fish and chips-resturanter, er hårdt spændt for for tiden, og det skyldes i særdeleshed de massive prisstigninger, der især har hærget siden Ruslands invasion af Ukraine i februar sidste år.
For at hjælpe fish and chips-butikkerne har det britiske ministerium for fødevarer, Department for Environment, Food and Rural Affairs, derfor annonceret, at britiske fiskere nu igen må fange den nordatlantiske pighaj, som er en lille haj, der ikke måler mere end 100 centimeter. Det skriver Financial Times.
Fiskeri af pighajen har ellers været forbudt siden 2010, men forbuddet løftes nu, da den er et billigere alternativ til torsk for fish and chips-butikkerne.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Rekordår for beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen
24-02-2026
-
Strawberry udpeger ny HR-direktør: Har tidligere arbejdet i Danmark
24-02-2026
-
HORESTA bakker op om ensartede affaldsregler
24-02-2026
-
Dansk Folkeparti vil skrotte kildesortering efter debat om affaldsgebyrer
24-02-2026
-
Brøchner Hotels åbner suitekoncept i Carlsberg Byen
24-02-2026
-
HORESTA: En hovedstad må gerne kunne høres
24-02-2026
-
Historisk herregårdshotel til salg for 27 mio. kr.
24-02-2026