Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Til trods for at 2021 har været præget af nedlukning i restaurationsbranchen i flere perioder, har danskerne været gode til at bestille Svanekeøl, når de har været ude, men også at nyde øllene i egne hjem, og derfor kommer Svaneke Bryghus ud med et tilfredsstillende resultat på niveau med 2020, skriver virksomheden i en pressemeddelelse.
Svaneke Bryghus præsenterer således et årsregnskab på 2,829 mio. kr. efter skat, hvilket er 255.000 kr. mindre end i 2019. Bryggeriet har haft en lille vækst i omsætningen i 2021, men må samtidig konstatere en lavere indtjening, hvilket hovedsageligt skyldes stigende energi og råvarepriser.
”Bryggeriets fornemmeste opgave er naturligvis at brygge gode øl, som falder i forbrugernes smag, men i et så stærkt og konkurrencepræget marked, som det danske ølmarked, er det også vigtigt at have fingeren på pulsen, og være på forkant med udviklingen”, fortæller Steen Jespersen, direktør for Svaneke Bryghus. ”Og med mere end 20 år i markedet har vi dels gjort os mange erfaringer, men også gode og rettidige investeringer”, fortsætter Steen Jespersen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Rekordår for beskæftigelsen i hotel- og restaurationsbranchen
24-02-2026
-
Strawberry udpeger ny HR-direktør: Har tidligere arbejdet i Danmark
24-02-2026
-
HORESTA bakker op om ensartede affaldsregler
24-02-2026
-
Dansk Folkeparti vil skrotte kildesortering efter debat om affaldsgebyrer
24-02-2026
-
Brøchner Hotels åbner suitekoncept i Carlsberg Byen
24-02-2026
-
HORESTA: En hovedstad må gerne kunne høres
24-02-2026
-
Historisk herregårdshotel til salg for 27 mio. kr.
24-02-2026