Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Madklubbens koncept er at tilbyde danskerne god mad, familiehygge og festlige omgivelser til rimelige priser. Den første af de populære restauranter så dagens lys i 2007, og et nye spisested i København bliver nummer 37 i rækken, skriver MigOgKbh.dk.
Anders Aagaard er stifter af Madklubben og direktør, og han siger om valget af lokation:
”Tordenskjoldsgade er jo en del af det gamle København, et område med masser af kultur og sjæl. Det er desuden en rigtig flot bygning i klassisk pariserstil. Bygningen og især hjørnet, hvor Madklubben flytter ind, har dog længe trængt til en kærlig hånd. Det giver vi den nu, så den igen bliver smuk at se på.”
Anders Aagaard fortæller, at der ikke er truffet en beslutning om temaet på nuværende tidspunkt. Han regner dog med, at der ikke går længe, inden han kan løfte sløret for konceptet for Københavns madentusiaster. Èn ting ved Anders Aagaard dog allerede nu: Rammerne skal være i top, når de første gæster ankommer i 2023.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Modstand mod nyt luksushotel på Vesterbro
02-01-2026
-
Optimisme i dansk turisme trods global uro
02-01-2026
-
Fynsk restaurantsatsning spreder sig til Jylland
02-01-2026
-
Tilbud dominerer restaurantstrategier i USA
02-01-2026
-
Britiske pubber ramt af skattehop og stigende omkostninger
02-01-2026
-
Ebeltoft Park Hotel får ny ejer og nyt liv
02-01-2026
-
Søren Frank fastholder sin magt i madens verden
02-01-2026