Restauranter og hoteller risikerer i dag at få ansvar for emballage, som de hverken producerer eller har indflydelse på.
Det er et af de centrale problemer i reglerne om udvidet producentansvar for emballage, som HORESTA arbejder aktivt på at få ændret.
Når restauranter køber emballage fra leverandører, kan de alligevel ende med ansvaret for dokumentation om blandt andet materialer, genanvendelighed og indhold af genbrugsplast. Oplysninger, som typisk ligger hos producenten af emballagen.
Ifølge HORESTA giver det et system, hvor ansvaret i praksis kan lande hos de forkerte.
"Restauranter risikerer at få fabrikantansvar for emballage, som de ikke selv fremstiller og ikke har indflydelse på. Hvis producentansvaret skal fungere efter hensigten, skal ansvaret ligge hos dem, der fremstiller emballagen," siger Marius Rønne Christensen, miljøkonsulent i HORESTA.
Arbejder for enklere regler
For at få branchens erfaringer med i arbejdet har HORESTA deltaget i et såkaldt virksomhedsforum, hvor Miljø- og Ligestillingsministeriet og en række repræsentative virksomheder fra erhvervslivet har arbejdet sammen om at finde løsninger.
Her har HORESTA haft en plads ved bordet sammen med blandt andre restaurantkæden Madklubben. Også virksomheder som Arla og Coop har siddet med i forummet.
Arbejdet har nu resulteret i fem anbefalinger til miljøminister Magnus Heunicke, som skal gøre reglerne enklere og reducere de administrative byrder for virksomhederne.
Fem anbefalinger fra virksomhedsforummet
- Klare definitioner og mulighed for at aftale ansvarsplacering: Det skal være tydeligt, hvem der har producentansvar.
- Simplere model for miljøgradueret bidrag: Harmonisering af designkriterier med EU-standarder samt reduktion af kriterier efter væsentlighed.
- Enkel og tydelig indberetning af data: Mulighed for at indberette rimelige skøn.
- Lige og gennemsigtige vilkår hos kollektive ordninger og myndigheder: Gennemsigtige medlemsvilkår og varslingsperioder for ændringer.
- Simplere rammer for kompensation for erhvervsaffald: Præcision af rammerne for kompensation i bekendtgørelse samt ny model for kompensation.
Vil have bagatelgrænse
HORESTA arbejder også for, at små mængder emballage ikke skal udløse store administrative krav.
Mange restauranter bruger relativt små mængder emballage, men kan alligevel blive mødt af omfattende registrering og dokumentation.
Derfor foreslår HORESTA, at der indføres en klar bagatelgrænse, så små virksomheder ikke drukner i papirarbejde.
En sådan grænse skal være en tilføjelse til den eksisterende ordning for forenklet indberetning, hvor virksomheder, der i dag tilgængeliggør 8 ton emballage årligt, kan nøjes med at indberette den samlede mængde fordelt på husholdnings- og erhvervsemballage.
HORESTA ønsker et system, hvor ansvaret placeres de rigtige steder i værdikæden, og hvor reglerne er til at arbejde med i en travl hverdag hos restauranter og hoteller.
Har du spørgsmål til det udvidede producentansvar, så kontakt Marius.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA Play: Krogs Fiskerestaurant bygger videre på over 100 års historie
03-09-2026
-
HORESTA glæder sig over momsafklaring for takeaway: Nu skal restauranterne med
03-09-2026
-
HORESTA: Markant reduktion af udeserveringsgebyret er en stor sejr for København
03-09-2026
-
Sidste frist: Tilmeld dig det kollektive søgsmål mod Booking.com
03-09-2026
PRESSEKLIP
-
HORESTA: Restauranter risikerer at stå uden for lavere moms
03-09-2026
-
Vedtaget: Lavere gebyr for udeservering i København
03-09-2026
-
Optimeet-messen satser mere internationalt i 2027
03-09-2026
-
Københavns Lufthavn sætter ny sommerrekord
03-09-2026
-
Fyn får bedste turismehalvår i flere år
03-09-2026
-
Destination Limfjorden skal finde ny direktør
03-09-2026