Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Burgerkæden McDonalds har i en årrække haft danske leverandører, der hver dag leverer råvarer til de mange restauranter i Danmark. Blandt dem er Danpo, der leverer kyllingekød til kædens McChicken og Chicken McNuggets, samt bornholmske A. Espersen, der leverer fisk til kædens fiskeprodukter, skriver FødevareWatch.dk. Og samarbejdet med lokale leverandører er ifølge topchefen for den danske McDonald’s-afdeling et stort plus for koncernen.

”Vi har nogle gode og langvarige partnerskaber, Espersen har vi samarbejdet med i mange år, hvor vi er gode mod dem, og de er gode mod os. Og det er det samme med mange andre partnerskaber,” siger Mads Friis, adm. direktør for McDonalds Danmark.

Det seneste skud på stammen, når det kommer til partnerskaber, er den familieejede kaffekoncern Peter Larsen Kaffe - et samarbejde, som Mads Friis kalder for ”fantastisk”.

Læs hele historien her.

HORESTA Play: Fra fritidsjobber til franchisetager

Sille Stenholm Jørgensen og Mikkel Wyrtz begyndte begge som helt unge fritidsmedarbejdere i en af McDonald’s restauranter ved siden af deres skolegang. I dag har de arbejdet sig op til at blive henholdsvis restaurantchef og franchisetager.

Log ind